Всякий, ненавидящий брата своего, есть человекоубийца; а вы знаете, что никакой человекоубийца не имеет жизни вечной, в нем пребывающей. 1 Ин. 3,15

СОБОР МОСКОВСКИХ СВЯТЫХ

Статья из энциклопедии "Древо": drevo-info.ru

Московские святители и чудотворцы
Московские святители и чудотворцы
Собор Московских святых - празднование Русской Православной Церкви в честь святых Московской земли

Празднуется в неделю перед 26 августа

Празднование было установлено по благословению патриарха Московского и всея Руси Алексия II в воскресенье перед 26 августа. В лик Московских святых были включены:

Молитвословия

Тропарь, глас 4

Днесь проро́чество святи́теля Петра́/ пред оча́ми на́шими сбыва́ется,/ сердце бо Росси́и град Москва́/ свы́ше сла́ву ве́лию прие́млет,/ украша́емь, я́ко би́сером честны́м,/ мно́гим со́нмом Бо́жиих уго́дников,/ к ни́мже мы любо́вию возопии́м:/ о, пречу́днии святи́телие,/ испове́дницы и му́ченицы но́вии,/ благове́рнии кня́зие, преподо́бнии отцы́,/ и прему́дрии юро́дивии,/ и вси святи́и, зна́емии и незна́емии,/ я́ко благоче́стия столпи́,/ моли́те Христа́ Бо́га// стране́ на́шей в ми́ре спасти́ся.

Кондак, глас 3

Возвели́чися ны́не, гра́де Москво́,/ ве́лиих даро́в духо́вных сподобля́ющися,/ я́ко сокро́вищница пречестна́я/ святы́ням и моще́м уго́дник Бо́жиих/ и оте́чество возлю́бленное мно́гим святы́м,/ к и́хже по́мощи усе́рдно прибега́ем:/ о святы́х Моско́вских ди́вный со́нме,/ ва́шими уче́ньми и дея́ньми/ вку́пе и страда́ньми за Христа́,/ ду́ши на́ша просвети́те// и спасе́ния нам при́сно бу́дите хода́таи.

Использованные материалы

  • "Собор Московских святых (воскресенье перед 26 августа)", рубрикатор Православной энциклопедии:

Редакция текста от: 20.11.2023 16:45:43

"СОБОР МОСКОВСКИХ СВЯТЫХ" еще можно поискать:

полнотекстовый поиск в Древе: Яндекс - Google
в других энциклопедиях: Яндекс - Википедия - Mail.ru -
в поисковых системах: Искомое.ru - Яндекс - Google